Wednesday, July 24, 2013

Refleksja na temat materiałów do nauki języka polskiego

Żyjąc poza granicami Polski trudniej jest o dostęp do materiałów edukacyjnych wspierających rozwój naszego ojczystego języka. W Nowym Meksyku, gdzie nie ma zbyt dużego skupiska Polonii, jeszcze trudniej o jakiekolwiek pomoce dydaktyczne. Zakupy przez Internet pomogły nam zgromadzić następujące środki: podręczniki do gramatyki, kursy dla początkujących, rozmówki, słowniki, plakaty, grę pamięciową, multimedia i książeczki dla dzieci (wszystko ukierunkowane na naukę jęz. polskiego jako obcego). 
I choć korzystamy z tych materiałów jak tylko potrafimy najlepiej, odczuwam brak istnienia na rynku zupełnie innego rodzaju pomocy naukowych, których rola w procesie nauczania-uczenia się jest niezastapiona, a potrzeba na takowe materiały powinna zostać zauważona przez wydawnictwa edukacyjne.
Brakuje mi mianowicie pomocy, które uczeń może wziąć do ręki i nimi manipulować ( przestawiać, zakrywać, zginać, przesuwać, łączyć, itd. ) aż do znalezienia odpowiedzi na pytanie; ucząc się w formie gry czy zabawy.

Takie podejście do nauki jest znacznie mniej stresujące niż tradycyjny wykład czy sprawdzian. Formę wykładu zastępuje forma warsztatu, teoria zamienia się w praktykę. Element zaciekawienia, zagadka czy humor pozwalają skupić się na tym, co istotne. Możliwość manipulacji fizycznymi przedmiotami pozwala uczniowi na samodzielne szukanie rozwiązania, autokorektę, wspiera wiarę we własne siły, umożliwia pracę w indywidualnym tempie.

Na tym blogu będę się dzielić różnymi pomocami, które z przyjemnością projektuję dla potrzeb własnej rodziny oraz przyjaciół.  Będą to propozycje, które nauczyciel w polskiej szkole może wykorzystać według własnych pomysłów i do własnych celów, a rodzic zaadoptować do potrzeb własnej rodziny. 

Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoim doświadczeniem i pomysłami na naukę jęz. polskiego (i nie tylko!).

Jeżeli trudno nam znaleźć na rynku konkretne pomoce do nauki języka, stworzmy je sami! Może się to przerodzić w przepiękne projekty artystyczne, zintegrowane z nauką na przykład matematyki. Samodzielnie wykonane materiały będą miały jeszcze większą wartość i zachęcą do nauki języka polskiego nie tylko dziecko, ale i dorosłego. Któż bowiem nie lubi się "bawić" ;-)

No comments:

Post a Comment